גרסה לגולשים עם מוגבלויות גרסה לגולשים עם מוגבלויות
הסל נשמר ל 00:00 דקות

קופת !BRAVO

  • לתשלום: 3221* או 072-275-3221
  • א׳-ה׳ 8:00-20:00, ו׳ 8:00-15:00, ש׳ 8:00-14:00
הצגות

נפשות מתות. אבסורדרמה

ארכיון תאריך: 20 פברואר 2022 - 21 פברואר 2022

משך: 3 שעות, כולל הפסקה

בכורה ארצית - לראשונה על הבמה הישראלית בשפה העברית  פרויקט תיאטרון רב תרבותי שמח וגאה להציג:  "נפשות מתות. אבסורדרמה"

עיבוד בימתי מקורי לאחת היצירות הספרותיות הגדולות של כל הזמנים מאת גדול הסופרים - הפואמה "נפשות מתות" מאת ניקולאי ווסילייביץ' גוגול.

פענוח עכשווי מרתק, אמיץ ותובעני לסיפור הרפתקאותיו הקלאסי של פאבל איוונוביץ' צ'יצ'יקוב שנודד בין האחוזות הכפריות וקונה בחצי חינם "נפשות מתות" - צמיתים שכבר מתו, אך ברשימות ספירת האוכלוסין עדיין נחשבים כחיים על פי החוק. מה יוצא לו מזה? את הצמיתים "המתים החיים" האלה יוכל הגיבור למשכן בדירקטוריון הנאמנים תמורת סכום כסף לא מבוטל שיאפשר לו להשיג מעמד בחברה ולהתעשר. 

סיפור "הונאת המאה" האבסורדי, הציני והנבזי עד אימה שלא מאבד מהאקטואליות שלו גם היום הופך בעיבוד הבימתי המקורי מסאטירה לוחמנית למשל אקזיסטנציאליסטי על חומר ונפש, אדם וחברה, מצפון ואטימות לב.

מי הם ה"צ'צ'קובים" האלה? האם הם בסך הכול תחמנים יצירתיים, רודפי בצע שלא רואים נגד עיניהם דבר מלבד כסף, או קורבנות שנאלצים בעל כורחם לשחק משחק על פי הכללים המעוותים והנבזיים שהחברה האנושית מזמנת להם? האם הם נולדים לבד או שהחברה האנושית "מולידה" אותם? האם יש דרך להיגמל מההתמכרות החומרית? מה קורה לאדם "נקי" שיש בו מצפון, יושרה וחמלה כאשר הוא נאלץ כנגד רצונו ועקרונותיו להתנהל ולהתנהג על פי "המוכתב והמצופה" על מנת לחיות חיים נורמאליים ולא למצוא את עצמו בשולי החיים? עד היכן נמתחים גבולות המוסר של אדם? האם הוא מסוגל לעצור? האם יזכה לטיהור הנפש?

העיבוד המקורי מתבסס לא רק על הכרך הראשון הידוע והמוכר של גוגול, אלא חובק ישות הרבה יותר רחבה ומורכבת, ומנסה להתכתב עם רעיון הטרילוגיה של גוגול בדומה ל"הקומדיה האלוהית" מאת דנטה ובה שלושה חלקים – הגיהינום, הכור המצרף וגן העדן.

הנושאים של התפוררות החברה האנושית, שחיתות השלטון, אורח חיים ריקני וחסר תועלת, נפילתם המוסרית והעניות הרוחנית של בני אדם, ניצחון עקרונות הרווח וההתעשרות החומרית בכל אמצעי חוקי ובלתי חוקי על יושר, אנושיות, מצפון, טוב לב, חמלה וערוות הדדית נפרצים ומתערבבים יחדיו על הבמה בגרוטסקה פסיכולוגית חברתית עם אלמנטים של התיאטרון האפי של ברכט.

המחזה, עיבוד ובימוי - מיכאל (מישה) קייט
עיצוב תפאורה - ז'ניה שכטר
עיצוב תלבושות - יעל סקידלסקי
הלחנה ועיצוב פסקול - אלה דנציג
עיצוב תנועה - אירנה שולמן
עיצוב תאורה - מישה צ'רניאבסקי, אינה מלקין
נוסח עברי - רות לוין, לב לייב לוין
עיצוב פוסטר - ויקה סגל
משתתפים בהצגה: לב לייב לוין, לאון נונין, מריה מושקטין, ילנה קוחונובר, ויטאליי ווסקובויניקוב, יורי קיסין, יהודית קורסויוצקיה, מישל יופה
ההפקה מתקיימת בתמיכה של משרד התרבות במסגרת פרויקטים הפקתיים של איב - ארגון יוצרים עצמאים בתיאטרון.

גילית שגיאת כתיב? סמן טקסט באמצעות העכבר ולחץ Ctrl+Enter